lise 9. sınıf tavsiye ve önerileri
Yaşam

9. Sınıflar İçin Lise Önerileri ve Tavsiyeleri

Selamlar galaksi severler, Hepimizin bildiği üzere yaz tatili dediğimiz 3 ay yaklaşık 92-93 gün süren Haziran, Temmuz ve Ağustos üçlemesi sonunda bitti. Sonunda dedim çünkü geçirdiğim en ve en kötü yaz olabilirdi, nedenini tabikide anlatmayacağım çünkü yazımın konusu bu değil. Bu yazıdaki ve bu günkü konumuz Liseye yeni başlayanlar yani 9. Sınıflar için Tavsiyelerim ve önerilerim.

Sen kimsin de bize tavsiye ve öneri veriyorsun diyecek olursanıız, 9. sınıfı yaklaşık 5-6 sene önce başarı ile bitirmiş birisi olarak bu konu hakkında tecrübe ve bilgi doluyum, saygılar.

Öncelikle umarım istediğiniz başarıyı elde etmişsinizdir elde ettiyseniz sizi tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim, eğer ki istemediğiniz bir yere yerleştiyseniz üzülmeyin çünkü 4. senenizin sonunda geride bıraktığınız şeyler bir daha asla size dönmeyecek.(Gerçekte de böyle olmaz mı zaten?)

Herneyse, neden ilk önce kazandığınız başarıdan bahsettim. Çünkü her lise birbirinden giyim kuşam ve kültür olarak farklıdır. Örneğin ben, dandik(Evet bunu söylemekten tabiiki de çekinmeyeceğim teşekkürler) ve düşük bir taban puana sahip bir okuldan mezun oldum. Neden mi bu okulu tercih ettim? Tabikide evime daha yakın olduğu için, 1-2 semt uzaklıktaki sağlık meslek okulunu tercih etmek yerine evime yakın olan bir Ticaret meslek okulunu tercih ettim. Evet ben bir gerizekalıyım.

Gelelim tavsiyelereee…

Dış görünüş

Ergenlik çağının başlangıcı ile beraberinde getirdiği dertlerden muzdarip arkadaşlarım, canlarım, dostlarım söylediklerime kulak verin dinleyin, gittiğiniz lise en iyi lise bile olsa sizi dış görünüşüyle yargılayacak insanlar bulacaksınız onlardan uzak durun ve yaklaşmayın, zira size hiçbir faydaları dokunmayacaktır.

Çirkin olduğunuzu düşündüğünüz zamanlar gelecek, yüzünüzdeki herhangi bir lekeyi sivilceyi dert edeceksiniz, bunu yapmayın çünkü daha henüz hayatınızının baharındasınız ve zaman içinde geçecek ve hemen hemen herkesin karşılaştığı bir durumdur.

Bir çiçek büyür, olgunlaşır ve Güzelleşir. İstediğin kadar çirkin ol veyahut kilolu yada zayıf ol. KİME NE? Ha bu demek olmuyorki kendimize bakmayacağız. Elbette bakacağız şöyle ki:

Saçlarınızı dik ve durağan tutacağım diye, saçlarınıza tonla sprey, wax yada jöle kullanıp onlara zarar vermeyin sonra ilerde çok üzülürsünüz benden söylemesi.

Cildinize olur olmadık markasız ürünler kullanmayın, Yüzünüzü temiz tutun ve siyah maske kullanın.

Yediklerinize mutlaka dikkat edin, özellikle bu sıralar etlerde bir virüs olduğunu duymuştum, bunun dışındada çok yemenizi tavsiye etmem.

DEODORANT KULLAN!

Şşt! Gelsene birşey söyleyeceğim… Bu söylediğim basit bakım önerileri bile senin içini rahat etmiyor kendini güzel hissetmiyorsan sana birkaç çift lafım var. İnsanlar sen dünyanın en güzel insanı bile olsan seni yargılayacaklar bunu unutma, bu dünyada illaki seni güzel bulacak bir insan vardır ama karşına çıkmıyordur. O yüzden kendini güzel bulmuyorsan kafana takma, nasıl istiyorsan öyle yaşa çünkü bunu sen seçmedin.

Okulun ilk günü gözüne güzel gelen insanlar göreceksin moralini bozma çünkü senin onlardan farkın yok. Hatta var, sen bu bilgiyi biliyorsun ama onlar bilmiyor.

Ortam ve Mekan

Sınıfa adımını attığınız ilk adımda insanların gözleri üzerinize gelecektir eminim, kendinizi kasmayın ve rahat olun. Teneffüs zili çaldığında onlarla kaynaşacak ve tanışacaksınız, tavsiye olarak cam kenarında yer bulmanızı öneririm şayet dersten sıkıldığımda dışarıyı izlemek dünyanın en rahatlatıcı şeyiydi.

Kızsanız kızların olduğu kısımları tercih edin, Erkeksenizde erkeklerin bulunduğu kısımları tercih etmeye çalışın çünkü o yaşlarda fazla yakınlık insanı strese sokuyor olabilir. terlemeye veya panik olmaya yol açabilir. Kaynaştıktan sonra herkes birbirinin yanına oturuyor zaten.

Tenefüsde mutlaka birbiriyle konuşan insanlar göreceksiniz yanlarına gidin ve tanışın, konuşkan olun ama çenenizde düşmesin.

Güler yüzlü olun ve kendinizi kasmayın.

Olmadığınız biri gibi davranmayın her zaman doğruyu söyleyin ve utanmayın.

Giyim Kuşam

Nasıl giyindiğinizin bir önemi yok….

Eğer okulunuz sivil ise hergün farklı kıyafetler giyeceğim diye kendinizi zorlamayın 1 hafta olarak belirleyin ve Renkli giyinmeyi beyazdan uzak durmayı tercih edin, pantolonunuz sabit kalsın ama her güne ayrı bir kıyafet seçimi yapabilirsiniz. Hafta sonuda o kıyafetleri temizleyerek ertesi hafta yine aynı günler aynı kıyafetleri tercih edebilirsiniz bu hem size çeşit katar hemde ne giyecegim derdinden kurtulursunuz, plan her zaman iyidir

Immm, gelelim üniforma giyen canlara, üniformadan nefret ederim neden çünkü fikrimizi almadan kendi keyifleri ne isterse onları giydiriyorlar, herneyse bunu giymek zorunda olduğunuz için mecbursunuz kravatsa kravat, kumaş pantolonsa kumaş pantolon başka çaremiz yok, 4 Yıl sabredeceksin küçük dostum.

Ayakkabılarda genellikle çok bir zorlama olmuyor bu zamanlarda, siyah ayakkabıları tercih edin genellikle herşeyin altına gidiyorlar ama temiz tutmaya özen gösterin, sahte ayakkabı almayın ayak sağlığınız önemli.

Bu devirde herşey pahalı ve giyim dahada pahalı bu yüzden 1. paragrafta bahsettiğim gibi sakin ol ve herşeyi planla 1 hafta içerisinde ne giyeceğim diye dert etmek yerine, o günlerde giyeceğin kıyafetleri sırala ve dediğim gibi haftasonu bunları temizle yani yıka.

Kültür/Tarz/Memleket Nere?

Bunu kısa tutacağım çünkü kısa bir mesele, olmadığınız biri gibi davranmayın, nerden geldiğinizin aksanınızın nasıl olduğunun hiçbir önemi yok. Bırakın insanlar sizi olduğunuz gibi aranıza alsın.

Küfür

Küfür etmemeye çalışın çünkü lisede kiminle ne konuştuğunuz gerçekten önemli, kimin bu lafları kaldırabileceği ve kaldıramayacağını bilemezsiniz, küfürsüz konuşmak her zaman daha iyi ve daha güvenlidir.

Dersler***** (5 Yıldızın ne kadar önem arz ettiğini gta vice city oynayan okurlarım bilirler.)

Derslerine mutlaka ama mutlaka (MUTLAKA, KESİN, ŞART) önem vermelisin, asla aksatmamalı ve her zaman not tutmalısın. Ne işime yarayacak diyorsan üniversteye geçtiğin zaman bu dediğimi anlayacaksın.

Lise sonda, üniverste sınavına hazırlanırken yani ygs ve lys şimdiki adıyla tyt ve ayt, temelim olmadığı ve lisede adam akıllı çalışmadığım için çok pişmandım, iki lafımdan biri keşke geri dönebilsemdi.

Daha nice verebileceğim tavsiyeler ve öneriler var fakat bunları sizin tecrübe edip öğreneceğinize eminim.

Size okul hayatınızda nice mutluluklar ve başarılar dilerim.

Sayonara.

 

 

 

 

 

Harika! taa.. Yazım hatalarımdan sıyrılıp, Buralara geldiğine göre yazımı okumayı bitirmişsin, umarım beğenip, okuduğuna pişman olmamışsındır. Benim hakkımda bolca bilgiyi hakkımda kısmında bulabilirsin... Buraya sonradan bir şeyler yazacağım şimdilik hoşçakal yada aşşağıdan diğer yazılarıma bir göz at...

Ne Düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: