depresyon-bir-hastaliktir
Yaşam

Depresyon Bir Hastalıktır

Kendimce sorarım neden depresyondayım yada neden bu haldeyim, geçmişe dönüp baktığımda yaptığım hangi hata beni bu duruma sürükledi? Kendimi hallettiğim zamanlar ise de etrafıma bakarım neden insanlar bu halde diye, depresyonun bu kadar kötü birşey olduğunu bilip neden insanların kendini depresyona bilerek ittiğini düşünürüm.

Depresyon kişiyi aşırı düşük bir ruh hali içerisinde olmasına, aşırı mutsuz, umutsuzluk duygularına, herşeye olan ilginin kaybına, kendisine nefrete, bütün enerjinin ve motivasyonun kaybına yada en kötüsü intihar ve ölüm düşüncelerine iten gerçekten ciddi bir mental hastalıktır.

Bu internette olan depresyonun tanımıdır, hastalık dediğime bakmayın bu bence acınası bir durum ya da dışlanılmaması gerekilen bir durum(ki bu bence hiçbir hastalıkta olmamalı).

1997 doğumluyum ve tanıştığım yaşıtlarımdan benden birkaç yaş küçük yada büyük insanların kendilerini depresyona ittiklerini acı çekmekten zevk aldıklarını(Mazoşistlik değil buradaki zevk almak depresyonun cool yani havalı bir şey olduğunu düşünmektir) farkettim(depresyon kesinlikle olumlu birşey değildir buna değineceğim). Sebebini düşüne durdum ve bir kaç sonuca ulaştım (kendimce, sonuçta bu benim blogum). İlgi yokluğu, çevre ve aile.

Nasıl mı bağladım bu sonuca, depresyona giren bir insanın sebepleri olmalıdır(Araştırdım da konuşuyorum ve hayır sert bir tavır takınmadım seni kurtarmak hedefim, ciddi olmalıyım). Nasıl bir kelebeğin kanat çırpışı bile dünyanın gidişatını etkiliyorsa(Kelebek Etkisi/Butterfly Effect) bir insanın da depresyona girmesini de mutlaka onu ilgilendiren bir olay tetikliyordur. İlgiden başlayalım nedir insanların bu ilgi takıntısı? Kendimce anlam veremediğim çok önemli bir konu. Başkasının ilgisi(biliyorsun sen kim oldıuğunu konuşturma şimdi beni) olmadan hayatını devam ettiremeyecek olma düşüncesi zamanında sahip olduğum fakat herşeyin ilacı olan zamanla bunu da aştığım bir mesele. Gelin dürüst olalım sizinle, en hastalıklı durumdur bu, Ne mi? İlgisine alıştığımız insanın, ilgisizliğine boğulmak. Biliyorum anlıyorum belkide gözlerin dolmuştur keşke yanında olup sırtını sıvazlayabilsem, ama onun yerine yazımı okumaya devam et seveceksin ve işine yarayacak. SÖZ(Sözlerim senettir hadi gene iyisin !)

Çevre, herşeyde az buz etkisi olan bu çevre dediğimiz şey hemen hemen her insanda farklıdır, farkına varmadan(sorun burada) onlara göre yaşamaya çalışır onlar ne yapıyorsa onu doğru sanarız ama bu asla bana mantıklı gelmedi ve doğru olmadığını düşünüyorum. Depresyona girme sebeplerimden biri asla çevrem olmadı. Sen sensin, onlar ise onlar sen neden istemediğin ve sevmediğin halde bir işi, kıyafeti, insanı ya da tüketilen bir şeyi sever gibi yapıyorsun ki? Ruhun böyle basit bir acı için fazla değerli. En azından annen seni başkalarına göre yaşa diye 9 ay taşımadı karnında tamam mı?(Sakinim) Hey! Sen! Okuyucu! (Sana ne diye sesleneyim bilemedim…) Kendine gel dünyaya bir kez geliyorsun.

Sakın ha kendine zarar vereyim deme ! Anladın mı beni? *Sinirli, suikast düzenleyecek kedi bakışı* Depresyondan çıkıp bir kez mutlu olduğun zaman sende depresyonun güzel bir şey olmadığını anlayacaksın. Şimdi kesici, yanıcı ve ilaçlardan uzak dur ve alttaki paragrafın son cümlesini oku. Sizi seviyorum.

Ah ya en kötüsü, Aile… Ha aile değil aile müthiş birşey(sadece kan bağı ile olmaz o aile dediğimiz şey unutma), aile yüzünden girilen depresyon en kötüsüdür çünkü bir şey olduğunda kaçabileceğin yer yuvandır, peki ya ailen ile birlikte bir problem yaşadığında nereye kaçacağız? Odamıza? Yatağımıza? Banyoya?? Bilmiyorum, kendimi bu konuda yeterince bilgili ve tecrübeli hissetmiyorum aile konusunda çünkü çok fazla sorun yaşamadım(Çünkü ben umursamaz küçük bir kedi yavrusuydum küçükken).
İllaki başka nedenler vardır yorumlarda belirtin anonim şekilde isterseniz. Otobüste, yolda giderken mutsuz yaşıtlarım görünce sebebini merak ediyorum hele ki benimle aynı şeyleri yaşayan insanlarla tanışınca kaburgalarımdan içeri sokup(Kanatlarım altına da alabilirim ama ben bir kediyim unuttun mu?) onları korumak ve yardım etmek istiyorum varsa bir derdiniz seve seve dinlerim instagram hesabımı biliyorsunuz. Aha burda.

Yazacak kadar utangaç olanlar(canımsınız) için depresyon ile nasıl başa çıkılacağı hakkında bir yazı yazmıştım onada burdan ulaşabilirsiniz.

Bu sefer depresyonda bir yakınına tavsiye verecek insanlara geleceğim, asla depresyonda bir insana olumlu düşün yada dışarıya daha çok çık gibi saçma sapan şeyler söylemeyin çünkü bu o kadar kolay değil(Sakinim x2). Depresyonun tedavisi var ama mucizevi bir tedavisi yok, yani bir anda olmaz.

Basit şeylerle başlayın…

Onu dışarıya çıkarmaya ikna edin, birşeyler yiyip içmek yada kısa bir yürüyüş olabilir. Çoğu depresyondaki insan dışarı çıkmakta zorlanıyor, siz onları zorlamayın sadece davet edin.
Uygun bir sarılma hoş olabilir mi?

Bu onların depresyonunu tedavi etmez fakat yüzlerinde bir gülücük oluşturabilir.

İLGİLENİN!

Nasıl olduklarını sorun ve DİNLEYİN. Anlatmak istemeyebilir ama umrunda olduğunu artık biliyor tebrikler.

Gülmek herşeye iyi geliyor.

Onları güldürmeyi deneyin bazen herşeyden soğuyorlar eğer onları güldürebiliyorsan bu harika.

Ben buradayım.

Paniklemeyin, kişisel algılamayın, çözüm aramayın, yargılamayın sadece onlar için orda olun onları düzeltmek sizin sorumluluğunuz değil. Sadece onlar için orda olduğunuzu gösterin. Onlara sevildiğini hissettirmek çokta zor değil bence.

🙂

Harika! taa.. Yazım hatalarımdan sıyrılıp, Buralara geldiğine göre yazımı okumayı bitirmişsin, umarım beğenip, okuduğuna pişman olmamışsındır. Benim hakkımda bolca bilgiyi hakkımda kısmında bulabilirsin... Buraya sonradan bir şeyler yazacağım şimdilik hoşçakal yada aşşağıdan diğer yazılarıma bir göz at...

3 Yorum

Ne Düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: