ingiliz dil edebiyatı meslek
Yaşam

İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunu’nun Yapabileceği 5 Meslek !

Herkese selamlar, umarım stres dolu günlerinizi gelecek kaygılı günlerinizi geçmişte bırakıp istediğiniz şehirlere, bölümlere yerleşip hedeflerinize ve hayallerinize 1 adım daha yaklaşmışsınızdır. Eğer ki bu dediklerim olmadıysa kendinizi sakın üzmeyin (Bunu demem sizi değiştirmeyecek biliyorum ama geçeceğini bildiğim için içim rahat) önünüzde fırsatlarla dolu bir hayatın sizi beklediğine eminim.

Ben macerama 2017 senesinde annem’in bana maddi destek çıkacağını söylemesiyle başladım. Annemin, Küçüklükten beri gelen bir İngilizce yeteneğim ( O kadar ileri düzey değil) ile benim ya öğretmenliğe yada akademisyenliğe ( bilmeyenler için kendi basit tanımım: Öğretmenlere öğreten Öğretmen. ) kadar gideceğimi düşünmesiyle LYS-5 sınavına hazırlanmaya başladım. Özel Öğretmen ile Sınava hazırlık eğitimi alarak ( Biraz düzene ihtiyacım vardı bunun için bir Öğretmen şart. ) 3 Ayda Sınava hazırlanıp girmem gereken 2 sınava girdim (YGS-LYS5). Mükemmel bir öğretmen bulduğum için şanslıyım Haccettepe İngiliz Dili ve Edebiyatı Mezunu olan Öğretmenim bana Üniversitesini ordaki yaşantısını anlattıkça hayran kaldım ve bende hedefimi Ankara Haccettepe Üniversitesine çevirdim. Gün geldi çattı Ygs sonuçları açıklandı: 192… KOCAMAN BİR 192, Çok şaşırmıştım çünkü sınavım gayet iyi geçmişti üç, dört Matematik bir, iki Fen üstünede Türkçe ve Sosyal’i nerdeyse tamamını doldurmuştum. Optik formu çok iyi işaretlemediğimi düşündüm Haccettepe hayalim suya düşmüştü ama tabi ki de bozmadım ve yoluma devam ettim, LYS-5 sınavına da girip güzel bir puan aldım 60 net ile ve Doğuş üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü rahatlıkla kazandım.

İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı tercih eden herkes (aynen herkes) şu düşünceyi kafasından en az 1 kere geçirmiştir:

+Yaahu? Ben bu bölümden mezun olduktan sonra ne iş yapacağım??

Kesinlikle zor bir soru degil, hele ki İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı severek okuyorsanız… Zamanla İngilizceniz yol kat ettikçe Ufkunuz genişleyecek ve aslında etrafınızdaki çoğu meslek ile uyumlu olduğunuzu göreceksiniz. Kendinizi İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda geliştirip mezun olup diplomanızı elinize aldığınızda yapabileceginiz 5 Ana mesleği yazıyorum !…

1.Öğretmen

Bir çok öğrenci öğretmen olma hayaliyle sınava girip puanı tutturamayıp bu bölüme yerleşiyor. Tabi yerleşse bile umudunu kesmiyor çünkü “Formasyon Belgesi” var. O ne ola ki acaba diyorsanız; Mezun olduğunuzda eğitim fakültesi bulunan ve formasyon hizmeti veren her okula başvurduğunuzda kolaylıkla alınacagınız 1 yıl süren bir eğitim. Ne işe mi yarıyor? Sizi hem Öğretmen yapmaya yarıyor hemde sırtınızı yaslayabileceğiniz bir Diplomalı öğretmen yapıyor Öğretmenlik okuyanlardan hiçbir farkınız kalmıyor. ( Evet dostum, evet devlet okullarında bile öğretmenlik yapabilmeni sağlıyor. Tabii Kpss ŞART)

2.Tercümanlık

Aynı Öğretmenlik gibi bir çok hayalleri yıkılmış öğrenci de bu İngiliz Dili ve Edebiyatı’na geliyor puanı yetmediği için, hatta yatay geçiş ile bu bölüme gelenler bile var. Aynı zamanda bu bölümden mezun bile olsanız Tercüman arayan şirketlere Tercümanlık diplomanız olmasa da başvuru yapabiliyorsunuz. (Bölümümde okuyup Tercümanlık şirketinde çalışan arkadaşlarım mevcut)

3.Kitap Çevirmenliği

Henüz Türkçeye çevrilmemiş İngilizce kitapları Amazon , ebay gibi sitelerden arayıp bulup ya da Google kitaplıktan arayıp bulup Türkçeye çevirip yayın evlerine satabilirsiniz. ( Kitabı iyi araştırın daha önce birisi çevirmiş mi kalkışmış mı vs. )

4.Uluslararası Çalışan Şirketler

Ülkemizde bolca yaygın olan bu şirketler bolca İngilizce bilen elemana ihtiyaç duyuyor. Lojistik şirketleri, ithalat ve ihtacat ile uğraşan şirketler. Hatta Mezun olmayan öğrencileri bile işe aldıklarını duydum 🙂

5.Akdemisyenlik (Favorim)

Bölümünüzü seviyorsanız üniversite hayatına aşık olacak ve oradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz, bunun yolu da Akademisyen olmak yani doktoranızı alıp üniversite hocası olma yoluna koyulmak. Sona yazdım çünkü bu mesleği elde etmek oldukça yüksek çaba yüksek not yüksek zeka isteyen bir meslek. Tabii getirisi de bir hayli boldur.

Bilgilerim ve tecrübelerim tazeyken bunları kaydedip insanlarla paylaşmayı düşündüm ve şu anda da bunu yapıyorum. Umarım yaşadıklarım, Notlarım ve Tecrübelerim hepinizin işine yarar.

Önemli Not:

”Sık sık verilen aynı öğütten sıkılma. Çünkü bir çiviyi çakabilmek için defalarca vurmak gerekir…” – Mevlana

Hoşçakalın, Sayonara, Adios, Aloha, Ciao, Hasta la vista.

Harika! taa.. Yazım hatalarımdan sıyrılıp, Buralara geldiğine göre yazımı okumayı bitirmişsin, umarım beğenip, okuduğuna pişman olmamışsındır. Benim hakkımda bolca bilgiyi hakkımda kısmında bulabilirsin... Buraya sonradan bir şeyler yazacağım şimdilik hoşçakal yada aşşağıdan diğer yazılarıma bir göz at...

Bir Yorum

  • iluvfarmasi

    Herşey kendini geliştirmek ile alakalı sanırım, ama ingiliz dili ve edebiyatı mezunlarının yeri ayrı malesef, iş bulmak zor.

Ne Düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: