sıkılma huyu
Genel

İnsanoğlunun “Sıkılma” Huyu

Uzun uzun düşünüp, araştırdım, sıkılmak denilen eylem kendi tabirimle insanın zıttına düşen olaylardan canı sıkılmak. Neden kendi tabirimle dedim çünkü çevremdeki olaylardan yola çıkarsam her zaman bu sonuca çıkıyorum.(Yani hala anlamadıysan değerli okuyucum şu şekilde belirteyim, yazdıklarımın hiç bir tarafı bilimsel bir kaynağa değil, kendi gözlemlerime ve tecrübelerime dayanıyor.) Bir insan hem iyi olaylardan hemde kötü olaylardan sıkılabilir. (Yazar bilgi notu: Galaksi kedisine göre sıkılmak kötü bir özelliktir.) Peki neden sıkılır? Bende bunu merak ettim, araştırdım ve yorumladım.

Değerli okuyucum sanırım bu yazıyı okuma nedenlerin arasından biri SIKILMAK olmalı, öylesine sıkıldıysan şu yazıma bir göz at işine yarayabilir, onun dışında durumu daha ağır olanlar bu yazımda kalsın.(Ha merak ettiysende buyur oku kovmadım.)

Çevrenden mi sıkılıyorsun?

Uymadığın için sıkılıyorsun biliyorum, benim pek başıma gelmedi çünkü kediler biliyorsunuz koyulduğu kapların şekillerini alırlar, sonuç olarak ben herkese uyum sağlayabiliyorum fakat eninde sonunda sıkılıyorsunuz.

Maddi olanakların mı seni sıkıyor?

Ben bununla o kadar çok karşılaştım ki bu durumdan sıkılmaktan yoruldum ve pes ettim, durumumdan memnun kalmalı ve bununla yetinmeliyim çünkü daha beteri de olabilirdi.

Sevdiğin kişiden mi sıkıldın?

Hop hop bir dakika ya? Sevdiğin insandan nasıl sıkılırsın? Seviyorum dedikten sonra sıkılırsan ne anlamı kalır hissettigin onca duygunun. İnsan bence sadece mutluluğa değil mutsuzluğada var olmalı sevdiğiyle. Sadece iyi özelliklerini faydalarını değil, kusurlarını da sevmen gerekir ne sıkılmasından bahsediyorsun… Sıkılıyorsan sevmiyorsundur biz bu başlığı Sevmediğin kişiden mi sıkıldın diye değiştirelim en iyisi.

Okuyucu: Bırak değeri en ufak bir ilgi kırıntısı bile göremiyorum ki ondan neden sıkılmayayım.

Doğru kişi o olmadığı için sıkılıyorsun, değerli zamanını harcadın tebrik ederim ama üzülme insan hata yapan bir varlıktır malesef. Önemli olan o hatalarından ders çıkarabilmektir ve Seveceğin kişiyi iyi seçmelisin.

Yaptığın hatalardan mı sıkıldın?

İnsanın denemesi ve çabası başarısız olduğunda bazen sonucu çok geç çıkarır karşısına ve bundan sıkılır.

Sana güzel bir tesadüfü anlatmak istiyorum daha bu gün karşılaştım. Muhtemelen çok saçma ve doğru değil ama hoşuma gitti, sevdim. (hep böyle yapmaz mıyız zaten?)

İngilizce bir kelime olan “Fail” Türkçe karşılığı Başaramamak, başarısız olmak. Bunu harflerine ayırırsak “Fail Attempt In Learning” Bununda türkçe karşılığı “öğrenmedeki ilk adım” demektir. Fail kelimesinin kökenini araştırmadım ama fail attempt in learning olmadığına eminim, bunu sadece internet evreninde gördüm ve hoşuma gitti. En iyi öğretmen Başarısızlıktır, ne yaparsan başarısız olursun? Bir şeyi denersen başarısız olursun, peki ya seni bir şeyde ne başarıya götürür? Örneğin seni bir sporda bir oyunda seni ne geliştirir ve başarıya götürü? Pratik, Deneme, Çaba. Başarısızlık bir hata değildir asla sıkılma ve asla pes etme.

İnsan hiçbir şeyi sevmiyorsa da sıkılır.

Kendime yani Galaksi Kedisine gelmek istiyorum,

İnsan hiç bir şeyi sevmiyorsa da sıkılır. 21 Yıllık hayatımda kendimi bulduğumu düşünüyorum, kendi kararlarımı verebildiğimi ve hayatı nasıl yaşamak istediğime de karar verdim. Bunu uzun uzun açıklayıp sizi sıkmak istemiyorum. Hayatta her şeyi yaşamadım, yaşama ihtiyacı da duymuyorum, hayatı yaşamaktan memnun değilim, sıkıntım para, insan, yalnızlık, hastalık veya aile değil. Sıkıntım içsel, sıkıntım yaradılışsal. Sıkıntım sebepsiz, sanki doğru evrende doğru dünyada değil gibiyim. Bu sizede mi oluyor? İnanın çözümünü bende bilmiyorum, üzgünüm.

Şayet böyle hiçbir sıkıntınız yoksa, o zaman da şu soruyu sormak gerekir:
Gerçekten yaşıyor musunuz yoksa çoktan öldünüz mü?

Hoşçakalın.

 

 

 

 

Harika! taa.. Yazım hatalarımdan sıyrılıp, Buralara geldiğine göre yazımı okumayı bitirmişsin, umarım beğenip, okuduğuna pişman olmamışsındır. Benim hakkımda bolca bilgiyi hakkımda kısmında bulabilirsin... Buraya sonradan bir şeyler yazacağım şimdilik hoşçakal yada aşşağıdan diğer yazılarıma bir göz at...

2 Yorum

Ne Düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: