Sinirimi-nasil-kontrol-altina-aliyorum
Yaşam

Sinirimi Nasıl Kontrol Altına Alıyorum?

Çok basit almıyorum.

Şaka şaka, sinir hem size hemde çevrenize büyük zarar verir, kontrol edilmesi gerekiyor.

+Anlat bize kedi nasıl sakin kalıyorsun?

Çok basit öncelikle hz. mevlana’nın en cool ve en güzel sözlerinden biri ile başlamak isterim:

“suskunluğum asaletimdendir. her lafa verecek cevabım vardır. ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye”

Gelelim problemimize, çabuk sinirleniyorum, sinirlenince durmuyorum, sinirlenince kendime zarar veriyorum, sinirlenince karşımdakine zarar veriyorum, sinirlenince kontrolden çıkıyorum.

Kendimi doktor hekim, profesör gibi hissettiğim bir yazıdayız tabii ki değilim bu yazacağım yazı tamamen kendi tecrübe ve düşüncelerim beğenmez yada doğru bulmazsanız okumaya devam edip etmemek size kalmış birşey.(<3)

Hz. mevlananında ünlü sözünde bahsettiği gibi önce sinirlendiğiniz olayın sebeplerine bakacaksınız, kim ve ne sebep oldu? Eğer bir insan sebep olduysa, küfür etmiş olabilir, hakaret etmiş olabilir, yargılamış olabilir sinirinizi tetikleyecek herhangi bir şey, önemli değil, ben öncelikle karşımdakinin konuşma tarzına bakarım çok çabuk parladıysa ve agresif ise yapılacak tek şey sakince cevap vermek ve onun haklı olduğunu söylemek. Burda gururunuzu yendiğiniz zaman karşınızdakini de yenmiş olursunuz, Neden mi? Çünkü karşınızdaki insan aslında sizin siniriniz ile beslenen bir yaratıktır.(Hayır ağır olmadı hayvanlarda birer yaratıktır aynı bizim gibi) Tartışmayı kazanamayacaksınız, çok nadirdir kavgaya gürültüye dönüşmeden karşınızdaki insanın hatasını anlaması. Bu yüzden sinirinize hakim olup tartışmayı bırakmaya oynamalısınız ki o havadan bir an önce uzaklaşmak için. İlla ki ikili ilişkide(arkadaşlık veya yabancı) sinir olmak zorunda değil, rastgele bir insanın bir haraketine de sinir olabilirsiniz fakat bu kontrol altına almanız gerekecek kadar büyük bir sinir değil.

Eğerki bir insanın size tartışmak için sizi sinirlendirmek için çabaladığını ve o şekilde yaklaştığını farkederseniz, değerli kelimelerinizi bilgi sarayınıza(aklınıza) saklayın, eforunuz bu tür insanlardan çok daha değerlidir. Sakinleştiğiniz anda anlayacaksınız ve rahatlayacaksınız.

Uzaklaşmak

Mutlaka tartışmaya girmekten ve zıt düşmekten kaçının, bu hem ilişkilerinizi koruyacak hemde canınızın yanmasını(sinirlenmenizi) önleyecektir. En azından ben öyle yapıyorum ve işe yarıyor, Bir ergen gibi görebilirsiniz fakat örnek vermek gerekirse annem ile tartışmayı çok uzun zaman önce bıraktım, ne zaman bana bağırsa çağırsa anında odama kaçıyorum o da zaten çok zorlamıyor zorlasa bile benden cevap alamadığı zaman susuyor ve unutuyor, sonuç aranız normale dönüyor.

Ağlamak

Dostlar ağlamak kötü birşey değildir, ağlamak sadece kızlara özel bir şey de değildir, ağlamak acizlik göstergesi de değildir. Ağlayın ve rahatlayın, gözlerinizi ve beyninizi yoracak ve bir an önce sakinleşeceksiniz, güvenin bana.(kediden bir tavsiye kimseye güvenmeyin)

Daha tonlarca yazılacak şey varken sizi sıkmamak isterim, ilaca veya şiddete asla başvurmayın, ne demiş atalarımız Öfkeyle kalkan zararla oturur.(Bunu bir düşünün)

Sinirlenip duvarları yumrukladığım yada karşımdaki kişiye küfürler saydırdığım zamanlar oldu bazılarından pişmanım bazılarından pişman değilim, pişmanlığım tabii ki ağır basıyor fakat küfür ve şiddet hiçbir zaman iyi bir şey değildir. Şimdi kontrol altına almayı öğrendim(alıştım) ve zihnim daha özgür.

Bu yazı size çok boş gelecektir ilk başlarda, ama size garanti ederim tekrar tekrar bu yazıya geri döneceksiniz.(Çünkü kavga esnasında bu satırları hatırlayacaksınız)

Ima wa sayōnara

Peace.

Harika! taa.. Yazım hatalarımdan sıyrılıp, Buralara geldiğine göre yazımı okumayı bitirmişsin, umarım beğenip, okuduğuna pişman olmamışsındır. Benim hakkımda bolca bilgiyi hakkımda kısmında bulabilirsin... Buraya sonradan bir şeyler yazacağım şimdilik hoşçakal yada aşşağıdan diğer yazılarıma bir göz at...

Ne Düşünüyorsun?

%d blogcu bunu beğendi: